Co se dá dělat pokud je přítomnost amoniaku v zimě?
Přidáno 1.2.2016 17:15.49 Počet shlédnutí 1651
Dokonce i v zimě, může nastat vzestup amoniaku na nebezpečnou úroveň pro Koi. Důvody pro to mohou být různé.
Filtr může selhat, na podzim při čištění filtru bakterie utrpěli větší úbytek z kolonie což už při klesající teplotě nedokázali dohnat, nebo na biologickou rovnováhu bylo už příliš pozdě.
Bohužel to není tak docela jednoduché dostat amoniak během zimního období při vysokých úrovní pod kontrolu. Zejména proto, že filtrační bakterie pracují v zimě při teplotách pod 14 stupňů velmi pomalu. To znamená, že pokud biologický filtr nepracuje, vysoké hodnoty amoniaku jen stoupají a rovněž nemohou být odstraněny čistě jen na základě výměny vody.
Preventivně se to dá řešit několika způsoby.
Preventivní a velmi vhodné je před filtr vložit průtokový ohřívač, který udrží teplotu ve filtru na požadovanou teplotu čímž udrží nitirfikačné bakterie aktivní.
Druhým způsobem je uhrev celého jezírka což je však poměrně finančně nákladně. Jezírko je třeba překrýt, dodělat kompletní ohřev vody a nezapomenout na odvlhčovač.
Výhodou tohoto způsobu je, že kromě odbourání problémů s filtrací odpadávají zdravotní problémy ryb při poklesu teploty pod 15C zároveň se můžete těšit z ryb i během zimního období a sledovat jak rostou.
Třetí nejpoužívanější způsob, jak v zimě efektivně snížit hodnoty Amoniak je použití zeolitu. S aktivní iontovou-výměnnou zeolitu má schopnost vázat amonné ionty.
Amonné prvky se uloží v zeolitu. Avšak schopnost nabrat amoniak je velmi omezený. Proto se zvýší, po nějaké době, opět hladiny amoniaku, tehdy zeolit je pravděpodobně již vyčerpán.
Pak je ho třeba regenerovat, nebo nahradit. Zeolit je dobrý způsob, jak v zimě rychle snížit vysoké hodnoty amoniaku. Kapacita materiálu je omezená. Proto kvalitu vody ještě třeba pravidelně kontrolovat.
Nový komentář