Filtrační materál - jaký vybrat
Přidáno 21.12.2016 10:46.46 Počet shlédnutí 2190
Filtrační materiál by v ideálním případě měl mít tvar, který má velkou povrchovou plochu. To znamená, že se filtrační materiál s co největším počtem kanálů v malém prostoru v souvislosti s větší plochou kolonizace. Samozřejmě je třeba zajistit, aby kanály byly stále tak velké, aby tam mohla protékat voda.
Filtrační médium by mělo v ideálním případě mít světlé barvy. Ne proto, že bakterie upřednostňují usadit se tam, ale protože můžete vidět mnohem lépe než světlý materiál kolonizovali samotné bakterie (karamelově barevný povlak)
mechanická filtrace
Mechanická filtrace slouží k odstranění pevných látek z vody v jezírku. Vysoký podíl ve vodě pevných suspendovaných látek, jako je písek, může zapříčinit poškození ryb v jemné žiabrovytej membráně, rybí výkaly, nespotřebované potraviny, mrtvé řasy, listy, apod ponechány v rybníku budou postupně v procesu rozkladu a následně budou uvolňovat nežádoucí prvky (čpavek, dusitan, dusičnan).
Mechanická filtrace je dosaženo tím, že blokuje nerozpuštěné látky. Tyto pevné částice pak mohou být odstraněny z filtru. Voda opouští filtr čistém stavu.
Mezi nejpoužívanější mechanické filtry jsou Štěrbinové, Vortex, filtrační komory obsahující filtrační kartáče.
biologická filtrace
Existují miliardy mikroorganismů přítomných v rybníku, z nichž každá nese své vlastní jedinečné metabolické funkce. Nejvýznamnější mikroby jsou pro jezírko takzvané "startovací bakterie". Tyto bakterie jsou zapojeny do procesu nitrifikace.
Nitrifikace je konverze amoniaku (NH 3) na dusitan (NO 2), a konverze dusitanu na dusičnan (NO 3). Jde o důležitý proces v nádrži, protože amoniak, který je přítomen v rybníku od výměšků u ryb a rozdělení proteinů, je vysoce toxický.
Bakterie budou přítomny na všech površích v jezírku, ale proto, že jezírko je třeba pravidelně čistit, může být mnoho bakterií odstraněných nebo usmrcených. To je důvod, že filtry obsahují "bio-media". Bio-media ve filtru je chráněná oblast pro bakterie aby mohli žít, množit a metabolizovat. filtr navíc funguje i jako udržitelný blok který musí být zakryt - bakterie také zabíjejí sluneční paprsky a tedy při hladině najdeme jen sporadicky nitrifikační bakterie.
Je množství biologického filtračního materiálu. Třeba dívat na povrchovou plochu a shrnout z velikostí kanálků.
Vysvětlení - biomolitan ma povrchovou plochu cca 2500m2 / m3 avšak je tak hustý, že někdy po prvním dny je ho potřeba čistit což má za následek odstranění bakterií.
Zdrojový text
920 / 5000
keyboard
Výsledky prekladov
helix / bioguličky mají cca 500m2 / m3 (záleží na tvaru) s takovým tvarem se velmi pomaleji zanášejí (v případě plovoucího lůžka se nezanese) což má za následek sice menší plochu pro osídlení bakterií avšak bakterie dokáží téměř 100% osídlit povrch materiálu a tím zajistit lepší účinnost naproti biomolitánu který při pravidelném čištěný dokáží bakterie udržet max 10% povrchové plochy.
Nicméně je obtížné vybrat který filtrační materiál je nejvhodnější. Vše záleží od designu filtru a jiných parametrů.
chemická filtrace
Chemická filtrace využívá určité typy médií, jejichž plocha má schopnost chemické vázání se znečišťujícími látkami, v podstatě je pohlcovač. Znečišťující látky, které jsou přijímány chemickými médii jsou: čpavek, dusitan, chlor, organické sloučeniny a některé chemikálie. Existují dvě chemické prostředky, které se běžně používané v chemické filtrace jezírka: Aktivní uhlí a zeolit
Nový komentář