Zeolit a jeho účinky
Přidáno 3.2.2016 18:07.27 Počet shlédnutí 5398
Během minulého roku jsem se poměrně často setkával s tím, že chovatelé koi si nevědí vynachválit zeolit ... Začal jsem zjišťovat jeho účinky - výhody a nevýhody jako uznávaný filtrační materiál mezi odborníky.
Jen ve stručném podání:
Zeolity jsou přirozeně se vyskytující mikroporézní minerály, které jsou více běžně používané v jezírkách. Jsou to v podstatě kameny, které mohou absorbovat toxiny z vody v jezírku.
Hlavní výhodou, že zeolit se dá vyprat.
Zní to super avšak jsem překvapen, že v žádném profi filtru se nenachází, dokonce jsem ho neviděl ani v Japonky, Německých či Holandských filtrech.
Některý to znáte 1000L IBC kontejner naplněný zeolitem s přidělána odtokem a přidělána vpustí. Poměrně levná varianta velkého filtru ...
Účinky zeolitu v takovém filtru, po přepočtu zeolit dokáže absorbovat zhruba:
1g Zeolitu ... 7 - 14 mgNH4 (v závislosti na druhu zeolitu)
Nelze přesně určit kolik zeolitu třeba na jezírko, jelikož každé jezírko má jiné složení vody, osádku koi, zapojení filtrace ....
Doporučuje se použít obvykle 2kg zeolitu na 1000L vody na dobu jednoho měsíce.
Po přepočtu na běžné 10 000 l jezírko tedy třeba použít 240kg zeolitu na jeden rok (počítám i zimní měsíce dolů vysvětlím proč)
Při přepočtu průměrná cena za zeolit je 1 € za 1kg což je 240 € není to až tak vysoká cena takže bych řekl do velkých filtrech se vyplatí investovat vložit zeolit.
Po komunikaci s některými profesionálními chovateli mě rychle vyvedli z omylu (zeolit označili dokonce za jeden z nejhorších filtračních materiálů který se během "sezóny" dá použít).
Důvody jsou jednoduché:
Omezená absorbční schopnost která v krátkém čase dokáže absolutně přimět škodlivé látky (během 3-5dni pokud nesledujete vodu dokáží stoupnout toxiny do smrtelných dávek)
Velmi náročná manipulace i při vložen do pytlů se časem potrhal. V případě vložení do IBC kontejneru voda bude protékat přes zeolit jen po cestičkách které si vytvoří tedy nebude využívat plný objem zeolitu ale jen minimální povrchovou plochu
Velmi rychlé zanášení pokud se použije zeolit s malým kalibrem (3-8mm). V případě většího kalibru (16-32mm) zeolit nedokáže absorbovat toxiny v takovém množství.
Regenerace zeolitu je sice možná při koupeli ve slaném nálevu avšak se vždy ucpou póry které již následně nedokáží absorbovat toxiny (každý jeden koupel snižuje absorpci zhruba o 15-25%)
Bakterie - startovací bakterie považují zeolit za vynikající povrch, což by bylo dobré, ale bakterie potřebují k nastartování 1-2mesiace. Tedy bakterie které začnou pracovat na 100% vymyjete (vyhodíte) nakolik je potřeba vyměnit zeolit pokud ho tam ponecháte plný toxinů a nebude přimět další látky držíte si tam časovanou bombu - bakterie sice pracují ale jsou na nefunkčním zeolitu který je jako běžný štěrk navíc plný toxinů .
Uložené toxiny se mohou jednoduše uvolnit postačí malá dávka soli, léčiva, případně jiná nežádoucí látka která spustí uvolňování škodlivých látek, takový průběh může nastat již za 24hod. - všechny toxiny, které byly nasbírány během jednoho či více měsíců jsou uvolněné. Takový objem nedokážou zpracovat ani startovací nitrifikační, denitrifikace - kalové bakterie a život v jezírku je ohrožen.
Snižuje PH - je sice pravda že svou činností snižuje ph což je u většiny případů velmi pozitivně avšak zeolit dokáže snížit PH až na velmi nízké PH6 dá se proti tomu bránit ústřicemi které se dokáží velmi rychle rozpouští a dodávat vápník do jezírka což má za následek zvyšování PH (při PH nad 7 se již nerozpadávají a tím nenavyšují PH) PH lze regulovat i pomocí některých přípravků.
To byly nevýhody zeolitu ale přece má své opodstatnění i u profesionálů:
Zeolit jako filtrační materiál je ocenitelný zejména v zimním období kdy bakterie nedokážou absorbovat škodlivé látky a jejich činnost je tak nulová. Při zeolitu nehraje roli teplota vody. Dokonce dokáže doslova vysát škodliviny i z ledu.
Zeolit se využívá v krátkodobých nádržích např. na výstavách, prezentacích, prodejních akcích ... Podstatě vždy když je třeba zajistit kvalitní vodu bez chemikálie na krátkou dobu.
Dá se použít téměř do káže filtru jako náhrada za sezónními filt.materiál.
Jeho opodstatnění najdete hlavně v akvaristice kde ho netřeba použít v obrovských a těžkých náplních
Přírodní materiál (žádné chemické prvky)
Myslím, že zeolit patří k dobrým filtračním materálu avšak zkusil jsem jednu sezónu jej použít v nádrži a je pravda že při použití 3-6mm byl během týdne tak špinavý, že mi začal závodit filtr, manipulace zeolitu byla velmi zdlouhavá a náročná přičemž to bylo jen cca 100L
Třeba si zvážit +/- a rozhodnout se podle sebe.
Pokud chcete něco doplnit, opravit či podělit se ze svými zkušenostmi zanechte dolů komentář.
Nový komentář