Zimní překrytí jezírka
Přidáno 9.1.2016 11:06.49 Počet shlédnutí 2479
V podstatě se téměř vždy doporučuje tepelně izolační kryt jezírka v zimních měsících. Na jedné straně teplota vody se do značné míry stabilizuje v chladném období a další zbytečné nečistoty (zejména listí), neskončí v jezírku, čímž samozřejmě odbourává zátěž na filtrační systém.
Existují různé způsoby, jak i materiály ze kterých je možné vytvořit zimní kryt. Široce používané jsou bublinkové fólie, polykarbonáty a domácí postavené skleníky.
Pro vytvoření se meze nekladou.
No před zahájením výstavby mějte na paměti:
1. izolační hodnota - Kryt by měl mít velmi vysokou izolační hodnotu (U-hodnota). Tak můžete udržovat únik teploty na nízké úrovni zejména u nevytápěných jezírek a pro vytápěné jezírka, zabráníte vysokým energetickým ztrátám.
2. Stabilita - Kryt by měl být dostatečně pevný, v každém případě rám musí vydržet. Měl by přežít zatížení sněhem a bouřlivé dny.
3. přístupnost - Možnost přístupu jako světla, kyslíku tak i vaše pohodlné přistoupení zejména k filtrace je velmi důležité. Také berte ohled i na snadnou manipulaci, pozorování a krmení ryb.
Upozornění: Každý rybník s krytem musí být vždy odvětrání. Zakrytím vstupu kyslíku je blokování jakož i přístupu kyslíku na vodní hladinu tak i shromažďováním plísně, které dokáží zvýšit riziko onemocnění ryb jako i vaše.
Výhoda překrytí:
Kvalita vody v jezírku je ovlivněna sezónou, ale i příjmu krmiva ryb nebo jejich výměšků.
Na jaře po náročné zimě se rybám zvyšuje s rostoucí teplotou vody a s prodlužováním dní metabolismus a chuť k jídlu, což rapidně zhoršuje kvalitu vody. Důvodem je, že filtrační bakterie se pomalu zotavují a nastartují po zimě a při ještě nízkých teplotách vody.
Což při překrytem jezírku nehrozí.
-baktérie fungují téměř na 100% při cca 25C vodě
-při prekritom ideálně vytápěném jezírku kde udržíte teplotu na cca 17-20C fungují bakterie na 60-80% což postačí na biologickou rovnováhu a extra rychlé nastartování na jaře.
-při teplotě 10C bakterie už téměř nepracují jen přežívají (na dně jezírka je teplota cca 7-10C-záleží od hloubky a venkovní teplotě) - srovnání u dobře vybudovaných jezírkách
-0C je likvidace bakterií - bod mrazu (pokud ponecháme bakterie ve filtru který promrzne)
Kromě udržení bakterií na ideálních hodnotách může při nekrytém jezírku nastat kolísání hodnoty kyslíku připadajícího na vliv růst řas na jaře.
Na podzim však, klesající teploty vody a kratší dny, pro Koi mají jiný význam. Vysoké letní teploty mnohem pomaleji klesají vlivem na teplotu vody čím je mnohem více času na zhotovení překrytí. Na podzim filtrační bakterie stále pracují docela dobře a mohou snižovat výsledné živiny velmi efektivně.
Překrytí má samozřejmě i pár nevýhod:
-Někdy poměrně nákladná konstrukce
-Stále přísun krmiva a zejména kvalitních vitamínů
- při vytápěných jezírkách třeba počítat s vyšší fakturou za elektřinu
-může nastat ztráta pigmentu (no není to 100% prokazatelné)
Většina profesionálních chovatelů zejména v Japonsku využívá takové překrytí nakolik je to velmi efektivní i navzdory finančním ztrátám.
Ne každý na zimní období rád opouští své miláčky.
Jak jste na tom vy?
Nový komentář